تبلیغات
پروژه - یونیكس+دانلود فایل در قالب word
درخواست از شما.پروژه از ما
پروژه
پنجشنبه 9 شهریور 1391 :: نویسنده : مصطفی رضایی

ساختار كلی

مقدمه

كوچك زیباست . این اساس یونیكس است. برای درك مفهوم این جمله باید سیستم عاملهای نسل سوم را ( كه یونیكس نیز از آنهاست) به یاد آورید . سیستم های دایناسورواری بودند كه برای انجام همه كار طراحی شده بودند . سیستم عامل ماشینهای IBM 360 نمونه خوبی در این مقوله است. سیستم عاملی كه توان شبیه سازی تقریبا تمامی سیستم های عرضه شده تا قبل از خود را داشت و فهرست اشكالات آن یك دفتر به قطر دفتر راهنمای تلفن را تشكیل می داد! ساختارهای اطلاعاتی غول آسا سیستم های ذخیره سازی پرونده بسیار پیچیده زبانهای برنامه نویسیی چون پی ال وان و كوبول كه كاربران را تنها د

ساختار كلی

مقدمه

كوچك زیباست . این اساس یونیكس است. برای درك مفهوم این جمله باید سیستم عاملهای نسل سوم را ( كه یونیكس نیز از آنهاست) به یاد آورید . سیستم های دایناسورواری بودند كه برای انجام همه كار طراحی شده بودند . سیستم عامل ماشینهای IBM 360 نمونه خوبی در این مقوله است. سیستم عاملی كه توان شبیه سازی تقریبا تمامی سیستم های عرضه شده تا قبل از خود را داشت و فهرست اشكالات آن یك دفتر به قطر دفتر راهنمای تلفن را تشكیل می داد! ساختارهای اطلاعاتی غول آسا سیستم های ذخیره سازی پرونده بسیار پیچیده زبانهای برنامه نویسیی چون پی ال وان و كوبول كه كاربران را تنها در یك سو جهت می داد و در كل دیكتارتوری IBM كه هر استفاده كننده ای را در شبكه ایغول آسا اسیر می كرد. تیم های برنامه نوسی IBM  كه چون خدایان غیر قابل دسترسی بودند و همه جا با احترام درباره آنها صحبت می شد. چیزی كه هیچ كس حتی جرات فكر كردن درباره آن را نمی كرد اصلاح در كاری بود كه IBM و دیگر پیروان آن عرضه می كردند. دورانی كه یك برنامه نوسی حرفه ای سیستم، مدت زمان درازی را فقط برای یادگیری سیستم عامل صرف می كرد و با احساس شرم اشكالات سیستم عامل را اگر از كم هوشی خود نمی دانست به IBM اطلاع می داد. چه بسیار برنامه های بزرگ تجاری كه دوباره نویسی می شدند، زیرا سیست معامل امكان اتصال برنامههای دیگر را به آنها نمی داد.

به هر حال یونیكس وارد بازار شد. سیستم عاملی كه همه چیز در آن به هم شبیه بود، نحوه چاپ روی چاپگر نوشتن روی صفحه پایانی ویا ذخیره اطلاعات در پرونده ها همه و همه به یك صورت انجام می پذیرفت. و از همه مهمتر لیست برنامه سیستم عامل را در هر كتابخانه ای می شد پیدا كرد. برنام های یونیكس به راحتی می توانند ورودی و خروجی خود را به برنامه های دیگر بدهند و بدین صورت هیچگاه نیازی به برنامه های غول آسا پیدا نمی شود. هر سیستمی هر چقدر هم پیچیده باشد می تواند از مجموعه از برنامه های كوچك به وجود آید كه ورودی و خروجی خود را به یكدیگر متصل نموده اند.

 

برای به دست آوردن دیدی كلی از یونیكس، شناخت عوامل زیر ضروری است:

1- پیكر بندی سیستم عامل: هسته مركزی سیستم  عامل یونیكس جز كوچكی از آن را تشكیل می دهد ولی ای جز از اهمیت اساسی برخوردار استكه رابط كاربر و سیستم  عامل می باشد و در شكل 1 مشهود است.

این ساختار كلی شبیه به ساختار PC-DOS است. Kernal یا هسته مركزی در آنجا از دو پرونده IBMBIO.sys و IBMDOS.sys تشكیل می شود و پیوست پرونده ای به نام command.com است. تفاوت در ویژگیهای هسته مركزی و قدرت بسیار بیشتر پوسته های یونیكس است. اولا هر سیستم  یونیكس دارای چند پوسته است كه كاربر می تواند هر كدام را كه بخواهد انتخاب كند. (پوسته استاندارد، پوسته محدود، پوسته تصویری، پوسته C، پوسته UUCP) هر كدام از این پوسته ها قابلیت های متفاوتی دارند.

یونیكس ار روش انتقال به دورن، و انتقال به بیرون نیز استفاده می كند. در این روش اگر حجم پرونده در حال اجرا بیش از ظرفیت حافظه ماشین باشد . مقداری از محتویات حافظه به دیسك سخت منتقل می شود و حافظه را در اختیار پرونده درحال اجرا قرار می دهد . پس از اتمام پرونده یا پایان نوبت آن محتویات منتقل شده دوباره به حافظه باز می گردند. این روش به یونیكس اجازه می دهد پرونده هایی بزرگتر از حجم حافظه اصلی سیستم  را در آن واحد اجراركند.

یونیكس برای برقراری ارتباط بین عملیات مختلف سیستم  روشهای بسیار جالبی را در اختیار كاربران قرار می دهد. استفاده از حافظه به اشتراك گذارده شده، خط لوله ها كنترل كنندههای خط و انتقال پیام از روشهایی هستند كه دو یا چند برنامه درحال اجرا می توانند با هم ارتباط برقرار كنند.

 

مدیریت حافظه در UNIX و SOLARIS

از آنجا كه قرار است یونیكس مستقل از ماشین باشد، طرح مدیریت حافظه از سیستمی به سیستم  دیگر فرق می كند. گونه های اولیه یونیكس به طور ساده از بخش بندی پویا و بدون هیچ طرح حافظه مجازی استفاده می كردند. پیاده سازیهای كنونی، از جمله SVR4 و solaris 2x از حافظه مجازی صفحه بندی شده سود می برند.

در svr4 و solaris در واقع دو طرح مدیریت حافظه مجزا وجود دارد. سیستم  صفحه بندی حافظه مجازی را ارائه می كند. قابلیتی كه می تواند قاب صفحه های حافظه اصلی را به فرایندها و همچنین میانگین های بلوك دیسك تخصیص دهد اگر چه این طرح مدیریت حافظه مجازی برای فرایندهای كاربرد و ورودی / خروجی دیسك موثر است ولی برای مدیریت تخصیص حافظه به هسته سیستم  عامل چندان مناسب نیست. برای این از تخصیص دهنده حافظه هسته استفاده می شود. این دو راهكار را به نوبت بررسی می كنیم.

 

سیستم  صفحه بندی

ساختمان داده ها

برای حافظه  مجازی صفحه بندی شده یونیكس از تعدادی ساختمان داده سود می برد، كه با مختصر تغییری، مستقل از ماشین هستند.

-    جدول صفحه : نوعا برای هر فرایند یك جدول صفحه وجود دارد كه برای هر صفحه آن فرایند در حافظه  مجازی یك مدخل در نظر گرتفه می شود.

-    توصیفگر بلوك دیسك: برای هر صفحه فرایند یك مدخل در این جدول وجود دارد، كه نسخه دیسك از آن صفحه مجازی را توصیف می كند.

-    جدول داد های قاب صفحه : قابهای حافظه اصلی را توصیف می كند و شاخص آن شماره قاب است.

-    جدول استفاده مبادله: برای هر دستگاه مبادله، یك جدول استفاده مبادله، با یك مدخل برای هر صفحه روی آن دستگاه وجود دارد.

 

شماره قاب صفحه

سن

كپی در نوشتن

تغییر

مراجعه

اعتبار

حفاظت

 

شماره دستگاه مبادله

شماره بلوك دستگاه

نوع حافظه 

 

حالت صفحه

شمارش مراجعه

دستگاه منطقی

شماره بلوك

اشاره گر داد های قاب صفحه

 

شمارش مراجعه

شماره واحد صفحه / حافظه 

 

اغلب حوزه های معرفی شده در جدول ؟ خود را توصیف می كنند. فقط تعداد كمی از آنها نیازمند توضیح هستند. حوزه سن در مدخل جدول صفحه نشان دهنده این است كه چه مدت از مراجعه یك برنامه به این قاب می گذرد. اما تعداد بیتها و بسامد بهنگام سازی این حوزه بستگی به بپیاده سازی دارد. پس استفاده از این حوزه برای سیاست جایگزینی صفحه در پیاده سازی های مختلف یونیكس یكسان نیست.

59.doc

نوع مطلب : کامپیوتر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شنبه 5 اسفند 1396 09:01 ب.ظ
عالی است که شما از این پست ها نیز ایده های خود را دریافت می کنید
همانطور که از استدلال ما در این مکان ساخته شده است.
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:50 ق.ظ
Thanks to my father who told me concerning this weblog, this website is
truly awesome.
دوشنبه 9 مرداد 1396 04:46 ق.ظ
Howdy! This post couldn't be written any better!
Reading this post reminds me of my good old room mate!
He always kept talking about this. I will forward this write-up to him.
Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!
یکشنبه 4 تیر 1396 10:40 ب.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب در آغاز آیا
نه کار بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما قادر به من مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در منطق
و شما خواهد را خوب به کمک پر کسانی که
معافیت. اگر شما که می توانید انجام من خواهد مطمئنا
بود مجذوب.
سه شنبه 22 فروردین 1396 05:23 ق.ظ
Hello there! This post couldn't be written any better!
Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting
about this. I will forward this write-up to him. Fairly certain he
will have a good read. Thank you for sharing!
دوشنبه 21 فروردین 1396 10:12 ق.ظ
I'm no longer positive the place you are getting your information, however great topic.
I must spend a while finding out more or working out more.
Thanks for magnificent info I used to be looking
for this information for my mission.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


این وبلاگ برای راحتی شما عزیزان در زمینه انواع پروژه ها ساخته شد.

مدیر وبلاگ : مصطفی رضایی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :